Informace, prodej, pronájem, výkup, hypotéky, byt, dům, pozemek, Mladá Boleslav
Header image

Předkupní právo mezi spoluvlastníky nemovitosti nově platí od 1.1.2018.

Vloženo od lasek v Hypotéky | Prodej nemovitostí

Předkupní právo mezi spoluvlastníky nemovitosti nově platí od 1.1.2018. Máme za sebou první 4 měsíce a první zkušenosti, jak se v praxi řeší.Názory právníků, jak správně postupovat v souladu se zák. č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník, se před znovuzavedením předkupního práva lišily a nic se na tom nezměnilo.

Zkušenosti z praxe ale ukazují, že při prodeji podílů na přístupových cestách, garážových stáních, sklepech apod. se předkupní nabídky nedělají. Realitní makléři na povinnost nabídnout podíl upozorňují a obvykle se pak jedná o rozhodnutí vlastníků, kteří odmítají prodej protahovat a komplikovat. V těchto případech se k převodu podílů znovu přistupuje jako v době platnosti starého občanského zákoníku (zák. č. 40/1964 Sb.). Předkupní právo platilo, předkupní nabídky se nedělaly a ke sporům to nevedlo. Doufejme, že toto „zvykové právo“, které si zavedli lidé sami, převáží nad tím psaným.

Překvapivě bez problémů se k této problematice postavily banky. S prodávajícími uzavírají zástavní smlouvy a poskytují kupujícím hypotéční úvěry, aniž by požadovaly předložit doklady o tom, že spoluvlastníci předkupní právo nevyužijí.

V případě, že by některý z opominutých spoluvlastníků chtěl předkupní právo využít a skutečně se mu i podařilo podíl získat do vlastnictví, nemá to vliv na zástavní právo banky! To bylo zřízeno původním vlastníkem a přešlo by tedy automaticky na vlastníka nového. Předkupník by tedy získaným podílem dál ručil za úvěr původního kupujícího. Hypotéka pak je řečeno s lehkou nadsázkou „ochrana“ proti napadení neplatnosti kupní smlouvy z důvodů porušení povinnosti dát předkupní nabídku.

O novele, která by zrušila předkupní právo tam, kde nesmyslně komplikuje převod hlavní nemovitosti, se hovoří a píše, ale dosud předložena nebyla.

Můžete sledovat všechny odpovědi k tomuto příspěvku zkrz RSS 2.0 Komentáře jsou uzavřeny.