Informace, prodej, pronájem, výkup, hypotéky, byt, dům, pozemek, Mladá Boleslav
Header image

ČNB omezila hypotéky

Vloženo od lasek v Hypotéky | Prodej nemovitostí

Od 1. října centrální banka zavádí dvě nová omezení.

U nově poskytnutých hypoték bude vyžadovat, aby splátka dluhů nepřesáhla 45 procent čistého měsíčního příjmu a celkové zadlužení devítinásobek čistého ročního příjmu. Nadále také většina zájemců získá hypotéku nejvýše na 80 procent hodnoty pořizované nemovitosti a jen 15 procent nových hypoték může být do 90 procent. Nová omezení se nebudou týkat lidí, kteří budou refinancovat hypotéku nebo je čeká nová fixace pevné sazby.

 Lze očekávat, že banky budou s ohledem na tuhý konkurenční boj přípustné mantinely využívat maximálně a v některých případech se nebudou zdráhat je obcházet či vyloženě překračovat. Z dat ČNB vyplývá, že i po loňském zavedení limitu na hypotéku v maximální výši 90 procent z hodnoty nemovitosti byla zhruba u čtyř procent hypoték tato hranice překročena. Zaznamenány byly i postupy, kdy se limity naplňovaly nadhodnocením nemovitosti, nebo se hypotéka doplňovala jiným spotřebitelským úvěrem, aby klient dosáhl na požadovanou částku.

 Ceny nemovitostí v Česku rostly po většinu roku 2017 nejrychleji v celé Evropské unii, v průměru o 16 procent, uvádí ČNB ve Zprávě o finanční stabilitě. Podle jejích odhadů se zvyšuje také nadhodnocení cen bytů, které ke konci roku 2017 činilo zhruba 14 procent. Podle centrální banky tak přetrvávají podmínky pro roztáčení spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení, kterou ČNB od roku 2016 označuje jako největší riziko pro domácí finanční stabilitu.

Můžete sledovat všechny odpovědi k tomuto příspěvku zkrz RSS 2.0 Komentáře jsou uzavřeny.