Informace, prodej, pronájem, výkup, hypotéky, byt, dům, pozemek, Mladá Boleslav
Header image

Se stavbou rodinného domu si pospěšte.Nová pravidla od roku 2020!

Vloženo od lasek v Hypotéky | Ostatní | Prodej nemovitostí

Zájem Čechů o výstavbu rodinných domů v posledních letech prudce stoupl. Hypotéky byly rekordně levné a ceny bytů naopak vyletěly strmě vzhůru. Pro řadu lidí se právě stavba domu stala levnější alternativou. Už za rok ale podraží, podle stavařů až o deset procent.

Od roku 2020 stavební úřady povolí pouze stavby, které budou mít zhruba o 20 procent nižší energetickou spotřebu, než mají ty dnešní.

To může dál významně ovlivnit byznys se stavěním nových rodinných domů v Česku. Jen loni do nich lidé dali 51 miliard korun, dostavělo se 14,5 tisíce domů.“Očekáváme, že se nám výstavba s nástupem nových pravidel prodraží o 200 až 300 tisíc korun. Mluvíme zde o domech v ceně do tří milionů korun,“ říká Jiří Pohloudek, obchodní ředitel společnosti RD Rýmařov, která je největším výrobcem dřevostaveb v Česku.

Cílem  je, aby nové domy spotřebovaly méně energie, a staly se tak ekologičtějšími. Zhruba 40 procent z celkového množství oxidu uhličitého se dnes v EU vyprodukuje právě v souvislosti s provozem budov.

Přísnější evropské normy se již vztahují na všechny veřejné stavby, například na budovy škol a úřadů. Řídit se jimi musí také developeři u velkých projektů s plochou nad 1500 metrů čtverečních. Od ledna začnou platit také pro všechny stavby nad 350 metrů čtverečních.

Stavební firmy uvádí, že nová pravidla prodraží především levnější rodinné domy. Uvedené požadavky EU by dnes nesplňovala více než třetina domů, které byly loni postaveny − tedy téměř pět tisíc.Prodražení je dáno především kvalitnějším zateplením budovy, instalováním oken s trojskly či efektivnějším řešením větrání se zpětným získáváním tepla. Pokud se nejedná o firmu, která už úspornější řešení nabízí, navýší nová pravidla celkovou investici v řádech procent z celkové současné ceny projektu.

Kdo chce stavět podle současných, mírnějších pravidel, musí si stavební povolení kompletně vyřídit do konce příštího roku tj do 31.12.2019. To obvykle včetně projektu lidem zařizují právě stavební firmy − a už teď hlásí, že noví zájemci budou mít příští rok nejspíš smůlu. Poptávka po nových domech je stále vysoká a velké množství firem má nasmlouvané zakázky na roky dopředu.

„V současné chvíli jsme vyprodaní až do roku 2021. Pro všechny tyto domy nyní musíme získat stavební povolení do 31. prosince 2019, abychom ještě mohli stavět podle současných pravidel,“ vysvětluje Pohloudek ze společnosti RD Rýmařov.

Získat stavební povolení před rokem 2020 ale může být v některých případech komplikované i pro ty, kteří s tím již začali. Česko se v tomto ohledu řadí mezi nejhorší čtyřicítku zemí světa. Ukazuje to nejnovější žebříček Světové banky Doing Bussines: podobně špatně je na tom například Chorvatsko či Niger. Nová pravidla EU ale podle stavařů proces povolování nezhorší.

Nové regule z Bruselu se nebudou vztahovat na malé chaty a rekreační objekty. Zabývat se jimi zatím nebudou muset ani vlastníci již stojících rodinných domů, kteří plánují rekonstrukci. Jinak tomu bude u kompletních renovací a přestaveb. U velkých staveb výjimku dostanou kostely, památkové budovy či některé typy průmyslových areálů.

 Společnost RD Rýmařov – Rýmařovské domy postavila a vybavila moderní technologií vzorový dům Largo 98 v lokalitě Doksany u Roudnice nad Labem. Více  informací viz link ZDE

Můžete sledovat všechny odpovědi k tomuto příspěvku zkrz RSS 2.0 Komentáře jsou uzavřeny.