Informace, prodej, pronájem, výkup, hypotéky, byt, dům, pozemek, Mladá Boleslav
Header image

NOVELA OPATŘENÍ SENÁTU O DANI Z NABYTÍ NEMOVITÝCH VĚCÍ

Vloženo od lasek v Pojištění nemovitostí | Prodej nemovitostí

NOVELA OPATŘENÍ SENÁTU  Č. 340/2013 SB. O DANI Z NABYTÍ NEMOVITÝCH VĚCÍ

O novele, která mohla zrušit daň z nabytí nemovitých věcí, se napsalo hodně. Definitivní tečku za tímto návrhem udělala 24.9.2019 Poslanecká sněmovna, když přehlasovala Senát a daň ponechala i nadále v platnosti.Znění novely, které bylo schváleno, pouze napravilo opomenutí, které v zákoně bylo. Týkalo se osvobození od daně při  prvním úplatném převodu jednotky v rodinném domě. To zákonodárce  v § 7 taxativně neuvedl a finanční úřady proto vyměřovaly z těchto převodů daň.Dosud je osvobozen pouze převod jednotky v bytovém domě, nově bude osvobozen také převod jednotky v domě rodinném.Novela nyní čeká na podpis prezidenta ČR, po té bude zveřejněna ve sbírce zákonů a její účinnost nastane hned další den.

NOVELA OBČANSKÉHO ZÁKONÍKU

Novelou má být zrušeno zákonné předkupní právo, pokud jde o spoluvlastnictví garážových stání či pozemků okolo bytového domu. Zatím proběhlo pouze první čtení v Poslanecké sněmovně a projednal ho Ústavně právní výbor, který 23.5.2019 svým usnesením projednávání přerušil. Zatím nebyla novela postoupena do druhého čtení. Bohužel je zatím její schválení v nedohlednu.

REALITNÍ ZÁKON

Návrh zákona prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně a projednaly ho výbory, konkrétně Hospodářský výbor, který 27.6.2019 doporučil návrh zákona schválit, a Ústavně právní výbor. Ten se návrhem zabýval dokonce 4x a předložil několik pozměňovacích návrhů. Nejdůležitější se týká úschov kupních cen v realitních kancelářích. Ty by měly splňovat zákonem stanovená pravidla a podléhat kontrole. Návrh zákona postoupil do druhého čtení a je zařazen k projednání na řádné schůzi sněmovny, kdy to bude, nevíme. Co však víme zcela určitě je, že 1.1.2020 zákon o realitním zprostředkování v platnost nevstoupí.


Můžete sledovat všechny odpovědi k tomuto příspěvku zkrz RSS 2.0 Komentáře jsou uzavřeny.