Informace, prodej, pronájem, výkup, hypotéky, byt, dům, pozemek, Mladá Boleslav
Header image

Bez daně už je i první koupě bytu v rodinném domě

Vloženo od lasek v Prodej nemovitostí

První koupě bytu v rodinném domě je od začátku listopadu osvobozena od daně z nabytí nemovitých věcí. Toto osvobození se dosud týkalo pouze první koupě bytů v bytových domech a celých rodinných domů.

Na rozdíl od lidí, kteří kupují byt v bytovém domě nebo celý rodinný dům, rodiny, které si pořizovaly byt v rodinném domě, musely kvůli chybě v legislativě daň platit. A i lidé, které finanční úřady před několika lety samy ujišťovaly, že jsou od placení daně z nabytí nemovitých věcí stejně jako ostatní vlastníci bytů osvobozeni, nakonec museli na zpětně vyměřené dani doplácet desetitisíce až statisíce korun. Tato daňová diskriminace byla nyní odstraněna.

Čeští zákonodárci se před pěti lety rozhodli, že nepřímo podpoří mladé rodiny osvobozením od daně z nabytí nemovitosti (dříve daň z převodu nemovitostí) ve výši čtyř procent z ceny nemovitosti při první koupi bytu či rodinného domu v době do pěti let od kolaudace.Senátoři, kteří schválili zákonné opatření, si ale nevšimli, že je tu také stavební zákon. A ten rozlišuje mezi bytem v bytovém domě a v rodinném domě. Na problém jako první upozornilo Právo už v březnu 2017. Rodinný dům může mít podle předpisů nejvýše tři byty.Daň z nabytí platí od roku 2016 kupující, předtím ji hradil prodávající.

Osvobození od daně pro první koupi bytu v rodinném domě přinesla novela poslance K.R., který upozorňuje na to, že v poslední době roste trend vymezovat bytové jednotky i v nově postavených rodinných domech. Prodávajícím se pak podle něj v těchto domech lépe prodávají bytové jednotky než vlastnický podíl, navíc za tři prodané bytové jednotky může prodávající získat více peněz než za celý dům.

 

Můžete sledovat všechny odpovědi k tomuto příspěvku zkrz RSS 2.0 Komentáře jsou uzavřeny.