Informace, prodej, pronájem, výkup, hypotéky, byt, dům, pozemek, Mladá Boleslav
Header image

Ceny bytů v Česku jsou nadhodnocené až o 20 procent, spočítala ČNB

Vloženo od lasek v Hypotéky | Prodej nemovitostí

Byty v tuzemsku jsou nadhodnocené o 15 až 20 procent, uvedla Česká národní banka (ČNB) s tím, že nadhodnocení se mírně zvýšilo. Svá doporučení pro poskytování hypotečních úvěrů však centrální banka nezměnila. Očekává, že v nejbližších čtvrtletích bude růst cen nemovitostí spíše zpomalovat.

„Nadhodnocení cen bytů se dle výpočtů ČNB dále mírně zvýšilo. V polovině roku 2019 se pohybovalo mezi 15 a 20 procenty, zejména kvůli nedostatečné nabídce bytů ve velkých městech,“ uvedla centrální banka.Například podle analýzy Deloitte průměrné ceny bytů v ČR letos v pololetí stouply na 60 700 korun za metr čtvereční. Byt o ploše 70 metrů tak vychází na 4,2 milionu. Ve velkých městech, hlavně Praze a Brně, jsou ceny ještě výrazně vyšší.

Bankovní rada ve čtvrtek rozhodla, že v tuto chvíli nepovažuje za nutné měnit současná doporučení ohledně poskytování hypotečních úvěrů.Nadále tak platí, že celkový dluh žadatele o hypotéku by neměl překročit devítinásobek ročního čistého příjmu a na splátku dluhu má vynakládat maximálně 45 procent měsíčního čistého příjmu. Zároveň dál platí doporučení, aby banky neposkytovaly hypotéky nad 90 procent poměru výše úvěru k hodnotě nemovitosti a omezily i hypotéky nad 80 procent.

Jak upozornili analytici, už kvůli současnému doporučení ČNB a vysokým cenám bytů mnoho lidí na vlastní bydlení nedosáhne, což je vidět na slabší poptávce po hypotékách. Banky bojují o klienty snižováním úrokových sazeb u hypoték.

Průměrná úroková sazba hypoték.

Můžete sledovat všechny odpovědi k tomuto příspěvku zkrz RSS 2.0 Komentáře jsou uzavřeny.