Informace, prodej, pronájem, výkup, hypotéky, byt, dům, pozemek, Mladá Boleslav
Header image

Nově bude nutné oznámit podnikání nebo činnosti v bytě

Vloženo od lasek v Prodej nemovitostí | Pronájmy nemovitostí

Obchodování s byty v bytových domech, k nimž patří podíl na garáži či sklepě, se zjednoduší

Předkupní právo spoluvlastníků bude v občanském zákoníku opět prakticky zrušeno a lidé tak nebudou muset při prodeji nabízet podíly dalším obyvatelům domu přednostně.Předkupní právo spoluvlastníků se od 1. července znovu omezí jen na případy, kdy spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti od počátku ovlivnit. Potrvá půl roku od vzniku spoluvlastnictví. Časové omezení nebude platit ve vztahu k zemědělskému závodu. Předkupní právo bylo v občanském zákoníku obnoveno zhruba před dvěma lety. Novelu zákona podepsal prezident Miloš Zeman na začátku dubna letošního roku.

Od 1. ledna 2018 se musejí prostory jako je právě parkovací stání, sklep či zahrádka při prodeji bytu nabízet ostatním obyvatelům domu přednostně. V praxi to znamená obeslat je písemně a čekat na odpověď, na kterou mají respondenti tříměsíční lhůtu.  U novostaveb předkupní právo zkomplikuje každý třetí případ, zpravidla kvůli garážovým stáním.

Nově bude nutné také oznámit podnikání v bytě

Vlastník bytu bude muset podle novely předem oznámit správci domu takové podnikání nebo činnosti v bytě, které by mohly dlouhodoběji vést k narušení obvyklého klidu a pořádku v budově. Pro účely vyúčtování služeb bude také muset hlásit počet lidí, kteří například při krátkodobých pronájmech byt užívají. Obě novinky míří na majitele, kteří byty pronajímají například prostřednictvím Airbnb.

Vlastník bytu bude navíc povinen podle novely oznámit všechny zamýšlené stavební úpravy uvnitř obydlí. Povinnost zahrne i takové úpravy, u kterých stavební zákon nevyžaduje ani ohlášení.

Při prodeji bytu budou podle předlohy přecházet na nabyvatele případné dluhy původního vlastníka bytu, které souvisejí se správou domu nebo užíváním bytu. Novela upravuje i nucený prodej bytu a umožní uložení smluvní pokuty nájemci bytu, který by si neplnil své povinnosti.

Předloha sjednotí formu přijetí změn stanov společenství vlastníků jednotek. Nebudou se muset uskutečňovat notářským zápisem, jak je tomu v některých případech nyní. Rozšíří se části zákoníku, které se týkají družstev. Bytová družstva mimo jiné dostanou právo rozdělovat za splnění zákonných podmínek až třetinu zisku svým členům.

ZDROJ: www.idnes.cz

Můžete sledovat všechny odpovědi k tomuto příspěvku zkrz RSS 2.0 Komentáře jsou uzavřeny.