Informace, prodej, pronájem, výkup, hypotéky, byt, dům, pozemek, Mladá Boleslav
Header image

Retenční nádrže na vodu budou od příštího roku povinnou výbavou novostaveb

Vloženo od lasek v Prodej nemovitostí

Zadržování vody v retenčních nádržích je jedním z důležitých opatření ve vztahu k zadržování vody v krajině. Tyto nádrže by se tedy měly stát součástí každého rodinného domu, od příštího roku budou dokonce povinnou výbavou novostaveb.

Retenční nádrže se vyrábějí v různých velikostech. Potřebná velikost pro nemovitost se odvíjí především od dvou faktorů. Prvním faktorem je velikost plochy střechy, tedy celková odvodňovací plocha, ze které bude dešťová voda sváděna.

U ploch střech do sto metrů čtverečních se volí nádrž do tří tisíc litrů. Druhým podstatným parametrem je, jaká je vydatnost srážek v dané lokalitě.Pokud jde o materiál retenčních nádrží, vyrábějí se betonové, svařované, sklolaminátové a plastové nádrže. V poměru cena/výkon jsou nejvýhodnější plastové skořepinové nádrže, které jsou na rozdíl od betonových lehčí a levnější, co se týče dopravy i instalace.

V případě, že se dešťová voda využívá i v domácnosti, je potřeba dodržovat některá pravidla. Teplota skladované vody by neměla přesahovat 16 °C. U vyšší teploty hrozí množení bakterií. Ideální je proto zakopat nádrž pod zem, aby půda požadovanou teplotu zajistila. Důležitá je také filtrace vody.Odborníci doporučují minimálně tři filtry. První je možné umístit přímo tam, kde se napojuje svod ze střechy do trubky vedoucí k nádrži. Ten zachytí největší nečistoty, jako je listí, větve a další velké nečistoty ze střechy. Další filtr by mě být ještě před nádrží, aby byl schopen zachytit drobné nečistoty, jako jsou malé kamínky, drobný písek a podobně. Třetí by měl být na nasávání do kompresoru.

Na retenční nádrž je možné čerpat dotaci, která se dělí do tří typů. Prvním z nich je využití dešťové vody pouze pro zálivku. Druhým je využití dešťové vody pro zálivku a splachování WC. Třetí možností je využití přečištěných odpadních šedých vod. U dešťové vody na zalévání zahrady je možné se dostat na maximální částku 55 000 Kč. U dešťové vody na zalévání zahrady a splachování toalet je maximální částka 65 000 Kč. U přečištěných odpadních šedých vod je maximální dotace 105 000 Kč.

 

zdroj: www.novinky.cz

Můžete sledovat všechny odpovědi k tomuto příspěvku zkrz RSS 2.0 Komentáře jsou uzavřeny.