Informace, prodej, pronájem, výkup, hypotéky, byt, dům, pozemek, Mladá Boleslav
Header image

Celoživotní bydlení v nájmu nebo hypotéka?

Vloženo od lasek v Hypotéky | Prodej nemovitostí | Pronájmy nemovitostí

 Finanční limity hypotéky

Prvním limitem je měsíční rozpočet určený na bydlení. Pokud si člověk žijící v Praze může dovolit utratit měsíčně za bydlení maximálně 12.000,-Kč, pravděpodobně zvolí život v pronájmu. Bydlení na hypotéku ve srovnatelném bytě – v otázce lokality, velikosti a podobně – ho vyjde obvykle o něco málo dráž. Taková je praxe

Druhým limitem je dokládání příjmů. Na hypotéku nedosáhnou ti, kteří si vydělávají peníze “na ruku” nebo mají nějaký škraloup v záznamech.

Třetí omezení plyne z nedostatečných vlastních zdrojů.Pokud si chcete vzít hypotéku, většinou potřebujete 10 – 20 % ze svého. To je málokdo schopný naspořit, zejména mladí lidé.I když se dnes dá zařídit financování 100% částky ceny nemovitosti, obvykle to nebývá za výhodných podmínek. 80 % z částky je tedy za běžný úrok a zbytek, například kombinace se stavebním spořením, bývá za vyšší úrok třeba 4-4,5%.

Kombinovaná varianta: bydlení v nájmu plus investování

Pokud se člověk rozhodne bydlet v nájmu, tak těch 20 %, co by dal bance, může investovat. Investovat může i ten rozdíl: částku za hypotéku versus částku za nájem. Obě tyto částky lze mezitím spořit a investovat. Ve finále se dají tímto způsobem peníze zhodnotit natolik, že toto řešení finančně vyjde lépe než koupě bytu na hypotéku.

Nevýhody každé z variant

Cena nájmu však bude vždy stoupat více než hypotéka. Zatímco splátka hypotéky je stále stejná a v řádu mnoha let roste třeba jen o stokoruny.

Další “nevýhodou” bydlení v nájmu je, že nájemce mohou kdykoliv “vyhodit”. Tento aspekt však lze brát i jako benefit. Pokud totiž člověk bere bydlení v nájmu jako životní filozofii, je mnohem víc flexibilní a může prakticky ze dne na den změnit místo bydliště.

Oproti tomu u nemovitosti na hypotéku nikdy nevíte, zda si udrží svoji hodnotu. Ta může zničehonic klesnout například vlivem okolní nepěkné nové výstavby či přistěhováním nepřizpůsobivých sousedů

Závěrem

Zatímco měsíční cena nájmu celoživotně poroste, splátka hypotéky zůstane přibližně stále stejná. Cena koupené nemovitosti navíc poroste spolu s inflací, takže se nemovitost pořízená na hypotéku pravděpodobně do budoucna zhodnotí. S tím samozřejmě ruku v ruce porostou také náklady na údržbu nemovitosti, u bytu konkrétně příspěvky do fondu oprav. I když pravděpodobně v prvních letech splácení hypotéky budou měsíční náklady na bydlení vyšší než u nájmu, pomalu začnou klesat a jednoho krásného dne skončí úplně. Nájemné s vámi bude navždy

 

Zdroj: ceskereality.cz

 

 

 

Můžete sledovat všechny odpovědi k tomuto příspěvku zkrz RSS 2.0 Komentáře jsou uzavřeny.