Informace, prodej, pronájem, výkup, hypotéky, byt, dům, pozemek, Mladá Boleslav
Header image

Kupujete nemovitost? Rovnou prodávajícímu peníze neposílejte

Vloženo od lasek v Prodej nemovitostí

Kupní cena za rodinný dům či byt mnohdy představuje celoživotní úspory kupujícího, často ještě doplněné o peníze z hypotéky. Poslat celou sumu rovnou na účet prodávajícího by tak byl značný risk. Celá operace se totiž může snadno zvrtnout. Pak byste nemuseli mít peníze ani nemovitost. Dá se tomu ale předejít.           

 Úschova u advokáta nebo notáře

Advokátní a notářská úschova jsou velmi podobné. Jak advokáti, tak notáři jsou registrováni u profesní komory (advokáti u České advokátní komory a notáři u Notářské komory České republiky). V obou případech jsou uschované peníze uloženy na zvláštním účtu u banky, který je oddělen od majetku schovatele, tedy advokáta nebo notáře. Současně je tento účet oddělen i od úschov dalších klientů, jelikož pro každou úschovu musí být zřízen samostatný účet. Advokát i notář také musí mít ze zákona profesní pojištění odpovědnosti.

Bankovní úschova

V případě bankovní úschovy, resp. jistotního účtu, jak bankovní úschovu nazývají samy banky, je garantem úschovy silný ekonomický subjekt: banka. Z pohledu bezpečnosti zde máme velkou jistotu.

Realitní Kanceláře

Omezenou možnost úschovy mají rovněž realitní kanceláře. Podle zákona o realitním zprostředkování mohou nově realitní kanceláře poskytovat úschovy jen výjimečně a pouze na základě písemné žádosti zájemce. Nově také musí být smlouva o úschově uzavřena v písemné formě. Rovněž musí být úschova nově uložena na zvláštním účtu realitní kanceláře u banky, přičemž každá úschova musí být uložena na samostatném účtu.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/nemovitost-uschova-penez-notar-advokat-realitni-kancelar.A210422_114746_viteze_daja

 

 

Můžete sledovat všechny odpovědi k tomuto příspěvku zkrz RSS 2.0 Komentáře jsou uzavřeny.