Informace, prodej, pronájem, výkup, hypotéky, byt, dům, pozemek, Mladá Boleslav
Header image

Realitní horečka neustupuje

Vloženo od lasek v Hypotéky | Prodej nemovitostí

I když průměrná úroková sazba roste, chuť Čechů pořídit si nějakou nemovitost ani zdaleka nepolevuje. Poptávka je po všech typech nemovitostí: byty, domy, pozemky, chaty… Banky dle statistik Fincentrum Hypoindexu „přikleply“ za prvních pět měsíců letošního roku takový objem hypoték co téměř za celý rok 2019. Průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindexu vzrostla během května na 2,06 procenta. Nad dvouprocentní hranicí byla naposledy v říjnu 2020.

Nabídkové sazby hypotečních úvěrů v posledních dvou měsících rostou napříč trhem. V květnu zdražila například Česká spořitelna či skupina ČSOB, do níž spadá i lídr trhu s hypotékami Hypoteční banka. Průměrná úroková sazba hypoték podle Hypoindexu by na konci roku mohla překročit hranici 2,5 procenta.Přestože sazby rostou, paradoxem je, že zájem o hypotéky neklesá. Fincentrum Hypoindex uvádí, že v květnu banky poskytly 12 984 úvěrů v hodnotě 40,56 miliardy korun. To je o bezmála 1,4 miliardy více než v dubnu. Dle průzkumu České bankovní asociace (ČBA)se na hypotéku kupuje zhruba polovina nemovitostí, zbytek za hotovost.

Kdo nyní uvažuje o hypotéce, musí se připravit na to, že její vyřízení zabere mnohem více času. „Banky jsou stále zahlcené na všech úrovních – od zpracování vstupních žádostí o hypotéku přes odhady cen nemovitostí až po schvalování. Jen vstupní scoring zájemce o hypotéku nyní může trvat čtrnáct dní až tři týdny, a to v závislosti na bance. Vyřízení hypotéky může nyní zabrat i dva měsíce, což je dvakrát déle, než bylo dříve obvyklé,“

Průměrná výše hypotečního úvěru, který si klienti brali v květnu, činila dle Fincentrum Hypoindexu 3 123 485 korun. To představuje oproti dubnu pokles o 32 tisíc. Jde ale spíše o výjimku než změnu trendu.

Zdroj: https://www.lidovky.cz

Můžete sledovat všechny odpovědi k tomuto příspěvku zkrz RSS 2.0 Komentáře jsou uzavřeny.