Informace, prodej, pronájem, výkup, hypotéky, byt, dům, pozemek, Mladá Boleslav
Header image

Češi objevují energetické štítky. Zajímá je, kolik protopí

Vloženo od lasek v Hypotéky | Prodej nemovitostí

Skokové zvýšení cen elektřiny a zemního plynu se odráží i na realitním trhu. Lidé se více zabývají energetickou úsporností budov a při nákupu starších nemovitostí častěji sledují provozní náklady. Majitelé domů a bytů s lepšími energetickými třídami jsou při prodeji ve výhodě.

Růst energií změnil během pár týdnů postoj majitelů nemovitostí i zájemců o bydlení. O takzvaný energetický štítek se Češi výrazně více zajímají jak v případě pronájmu nemovitosti, tak při jejím nákupu.Zatímco ještě nedávno nad nejhorší energetickou třídou G často mávli rukou, dnes se může stát důvodem, proč se nakonec obrátí jinam. V případě úsporných budov se dostávají informace o provozních nákladech na čelní místo.

Propad zájmu o neúsporné budovy, kterých je v Česku stále většina, sice realitní makléři zatím nezaznamenali, při vyjednávání o ceně je to však jeden z argumentů, kterým se zájemci snaží tlačit na slevu. „Skutečné náklady na vytápění a provoz budovy řešíme stále častěji. Majitelům pomáháme na přání zájemců zpracovávat například nákladové plány, což nebývalo běžné. Pro většinu lidí je rozdíl, jestli protopí měsíčně v rodinném domě tři nebo šest tisíc,”

Rostoucí ceny energií nemusejí dopadnout pouze na nízkopříjmové domácnosti. Do problémů se mohou dostat i lidé, kteří v minulosti koupili nehospodárný objekt určený k rekonstrukci. Ti jsou nyní v patové situaci – s rekonstrukcí kvůli materiálové krizi otálejí nebo si ji nemohou dovolit, zároveň však bez rekonstrukce musejí platit vysoké částky za provoz. Pro takové nemovitosti se už v realitním slangu vžil termín „děravý dům“.

 

 

zdroj: www.e15.cz

Můžete sledovat všechny odpovědi k tomuto příspěvku zkrz RSS 2.0 Komentáře jsou uzavřeny.