Informace, prodej, pronájem, výkup, hypotéky, byt, dům, pozemek, Mladá Boleslav
Header image

Komerční banka jako první banka v Česku vrátila svému klientovi poplatek za vedení úvěrového účtu.

Vloženo od lasek v Hypotéky

Podle loňského rozhodnutí německého nejvyššího soudu banka vede speciální úvěrový účet výhradně kvůli tomu, aby měla lépe organizované účetnictví. Tedy klient tento účet nepotřebuje, protože poskytnutý úvěr mu banka připisuje na běžný účet a ten z něj platí splátky. Tedy úvěrový účet mu žádné výhody nepřináší, a proto by dle soudu za něj neměl platit zvláštní poplatek.

Právník a mediátor Petr Němec byl prvním, kdo vyzkoušel, jak se k tomuto rozhodnutí německého soudu psotaví české banky.Němec prvně požádal KB o vrácení poplatku, to banka odmítla. Následně podal podnět k Finančnímu arbitrovi a zároveň se obrátil k soudu. Po medializaci případu se Komerční banka rozhodla zaplacené poplatky ve výši 450 Kč připsat na Němcův účet. Obvodní soud pro Prahu 1 už vydal platební rozkaz, banka ale peníze připsala ještě před doručením rozkazu. Podle Němce je pravděpodobné, že banka zaplatí i náklady řízení a nebude podávat rozklad

K žádnému paušálnímu vracení poplatků není důvod,“ uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová.“Preferujeme udržování takových obchodních vztahů se svými dlouholetými klienty, které vedou ke smírnému řešení případných vzájemných sporů. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli navrhovateli požadovanou částku uhradit,“ řekl Klucová.

Většina bank v České republice požaduje od běžných spotřebitelů za „vedení úvěrového účtu“ či „správu úvěru“ obvykle 50 až 100 korun v případě spotřebitelských úvěrů a 150 korun v případě hypoték, které jsou speciálním druhem úvěru.
S přispěním realitní kanceláře REALITY K+L, www.realitykl.cz

Můžete sledovat všechny odpovědi k tomuto příspěvku zkrz RSS 2.0 Komentáře jsou uzavřeny.