Informace, prodej, pronájem, výkup, hypotéky, byt, dům, pozemek, Mladá Boleslav
Header image

Vyšší DPH uškodí nemovitostem.

Vloženo od lasek v Prodej nemovitostí | Pronájmy nemovitostí

Připravované zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) by uštědřilo další ránu realitnímu trhu, který se ještě ani nedostal z útlumu. Dva příklady z Evropy: Němci zvyšovali DPH od roku 2007 v mnohem menší míře – z 16 na 19 procent, ale jejich stavebnictví tím stejně utrpělo. Nemovitosti, dražší o vyšší DPH, odradily kupující, zpomalily se výstavba a růst ekonomiky zhruba o půl procentního bodu ještě před globální hypoteční krizí. Německé domácnosti se sice snažily stihnout nakoupit vše potřebné ještě s nižší DPH, ale to ekonomice nepomohlo kompenzovat následný útlum vyvolaný vyšší daní.

Británie zariskovala ještě více. Na rozdíl od Německa zvýšila DPH ze 17 na 20 procent letos, tedy v době, kdy britské stavebnictví klesá a ekonomika téměř neroste. Propad spotřeby i důvěry se dostavil okamžitě.

České stavebnictví a ekonomika jsou na tom lépe, avšak oživení realitního trhu i zde stále velmi vázne. A zřejmě nadále bude – nejen z důvodu vyšší DPH, ale i možného včasnějšího zvyšování úrokových sazeb a pomalého růstu mezd, který je při vysoké míře nezaměstnanosti obvyklý. Nemovitosti jsou přitom důležitým pilířem každé tržní ekonomiky. Na rozdíl od aut nelze totiž výpadek domácí poptávky nahradit vývozem. Nemovitost se musejí prodat či pronajmout. Pronájem je nyní méně výhodný. Prodej sice možný je, ovšem za nižší cenu, než jakou si majitelé a developeři představují

 

Za přispění realitní kancelaře REALITY K+L, www.realitykl.cz

Můžete sledovat všechny odpovědi k tomuto příspěvku zkrz RSS 2.0 Komentáře jsou uzavřeny.