Informace, prodej, pronájem, výkup, hypotéky, byt, dům, pozemek, Mladá Boleslav
Header image

Prodávající nezaplatil daň z převodu nemovitosti finančnímu úřadu!

Vloženo od lasek v Prodej nemovitostí

Pokud Vás vyzval finanční úřad, aby jste uhradili daň z převodu nemovitosti z titulu ručitelství za prodávajícího ,finančnímu úřadu zaplatit daň bude muset. Nicméně, protože prodávající nesplnil svou zákonnou povinnost, může na něm  daň vymáhat. Na to máte právo.

Když kupujete dům nebo byt, zajistěte si, aby kupní cena nebyla placena přímo prodávajícímu, ale skládána do úschovy u notáře, advokáta,  nebo u realitní kanceláře .Správce úschovy pak odešle část ceny odpovídající dani přímo na účet finančního úřadu a zbytek dostane prodávající poté, co se stanete vlastníkem nemovitosti.

Zákon č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí v § 8 stanoví, kdo je poplatníkem daně z převodu nemovitosti. V případě běžného prodeje je poplatníkem převodce(prodávající) a nabyvatel (kupující) je ručitelem.

Ke stanovení výše daně z převodu nemovitosti potřebujete znalecký posudek. Ten vám vyhotový soudní znalec. Můžete si vybrat libovolného znalce, seznam je na každém krajském soudu nebo na www.justice.cz. Daň se platí vždy z vyšší částky. Buď ze znaleckého posudku nebo z prodejní ceny.

Základ daně

Základem daně z převodu nemovitosti je cena kupní nebo cena dle znaleckého posudku. Do daňového přiznání se přitom uvádí vždy vyšší z nich.

 

Za přispění realitní kanceláře REALITY K+L, www.realitykl.cz

 

Můžete sledovat všechny odpovědi k tomuto příspěvku zkrz RSS 2.0 Komentáře jsou uzavřeny.