Informace, prodej, pronájem, výkup, hypotéky, byt, dům, pozemek, Mladá Boleslav
Header image

Podvod s fiktivním bytem

Vloženo od lasek v Prodej nemovitostí

Předem upozorňuji, že celou kauzu nyní šetří Policie ČR a tak nebudu zveřejňovat jakákoli jména. Každopádně i v obecné rovině věřím, že po přečtení následujících řádků dobře uvážíte, jak se v podobných situacích zachovat. Popíši Vám totiž praktiky jednoho „realitního makléře“, který způsobil desítkám osob stotisícové škody.

Pan H. si na realitním serveru našel garsonku na Praze 8 nedaleko metra za velmi zajímavou cenu 899.000 Kč. Kontaktoval tedy makléře, jež byl u bytu uveden, ten mu sdělil, že tato garsonka je bohužel již prodaná, ale že čirou náhodou má nyní v nabídce stejně velký byt za podobnou cenu jen o pár set metrů dál. Pan H. neměl důvod nevěřit a dostavil se na prohlídku. Ve dveřích domu se střetl s dalšími zájemci, kteří právě odcházeli. Makléř už ve výtahu upozornil pana H., že o byt je velký zájem, že garsonky v této lokalitě v osobním vlastnictví stojí minimálně o pětinu více. Po příchodu do bytu makléř ukázal panu H. list vlastnictví bez právních vad i opis nabývacího titulu majitele. Byt byl v původním stavu, ale vzhledem k ceně se jednalo opravdu o lákavou nabídku.

Pan H. se rozloučil s makléřem s tím, že se brzy ozve. Po poradě s kolegou z práce zavolal ještě ten den večer a makléři sdělil, že pokud bude cena 850.000 Kč, má ihned zájem. Makléř nečekaně souhlasil a pozval pana H. na druhý den, aby složil zálohu 70.000 Kč v kanceláři v centru Prahy. Druhý den, hodinu před schůzkou makléř změnil místo setkání. Pan H. se dostavil do kancelářské budovy, kde si firmy evidentně pronajímají jednací místnosti. Podepsal rezervační smlouvu a složil makléři 70.000 Kč v hotovosti. To byla samozřejmě podmínka opepřená větou: „Pane, víte, kolik mám na ten byt zájemců?“ Podotýkám, že v rezervační smlouvě byla uvedena existující realitní kancelář zastoupena právě panem makléřem.

Pan H. od té doby makléře neviděl. Realitní kancelář, již zastupoval má sídlo v domě, kde je dalších 120 společností. Makléř má vypnutý mobil a ani na SMS nereaguje. Pan H. zjistil, že nabízený byt měl makléř na měsíc pronajatý a rezervací na jeho koupi vybral celkem pět.

Rada na závěr: nenechte se zaslepit výhodnou koupí a vždy si prověřte, s kým uzavíráte obchod.

Oldřich Platil
člen dozorčí rady Realitní komory České republiky
koordinátor realitní poradny při RK ČR

naše realitní kancelářREALITY K+L  je členem Realitní komory České republiky

Můžete sledovat všechny odpovědi k tomuto příspěvku zkrz RSS 2.0 Komentáře jsou uzavřeny.