Informace, prodej, pronájem, výkup, hypotéky, byt, dům, pozemek, Mladá Boleslav
Header image

Změny v oceňování nemovitostí.

Vloženo od lasek v Prodej nemovitostí

Změny v občanském zákoníku si vyžádaly úpravy i souvisejících zákonů. Jedním z nich je zákon č. 151/1997 o oceňování majetku. Ten upravuje oceňování nemovitostí především pro případy, kde je potřeba relativně snadno a přezkoumatelně určit cenu a pro potřeby výběru daní.

Protože NOZ zavádí pravidlo, že stavba je součástí pozemku, bude se cena stavby přičítat k ceně pozemku. V případě odlišných vlastníků pozemku a stavby na něm stojící, bude cena pochopitelně uvedena samostatně. Na vlastním způsobu ocenění staveb novela nic nemění.

Právo stavby, které je považováno za věc nemovitou, se bude oceňovat výnosovým způsobem na základě ročního užitku. Roční užitek bude rozdílný podle toho, zda je stavba již zřízena nebo nikoli. V případě práva stavby za úplatu bude třeba srovnat výši úplaty s ročním užitkem způsobem určeným podle zákona o oceňování majetku.Právo stavby mění charakter pozemku, který se stává pozemkem stavebním.Změny se dočkala také terminologie. Cena se bude určovat, nikoliv zjišťovat, místo podniku se bude oceňovat závod, nemovitosti jsou nově označeny jako nemovité věci. Tyto změny sjednocují názvosloví s občanským zákoníkem.

 

Zbyněk Karbusický
Koordinátor RK ČR

 

Můžete sledovat všechny odpovědi k tomuto příspěvku zkrz RSS 2.0 Komentáře jsou uzavřeny.