Informace, prodej, pronájem, výkup, hypotéky, byt, dům, pozemek, Mladá Boleslav
Header image

Proč by realitní makléři neměli dostat za svou práci zaplaceno?

Vloženo od lasek v Prodej nemovitostí | Pronájmy nemovitostí

Každý člověk, vykonávající nějakou práci nebo službu více či méně řeší otázku odměny. Zaměstnanci mají danou výplatu za počet odpracovaných hodin, obchodní zástupci mají odměnu za objem prodeje. Proč by realitní makléři neměli dostat za svou práci zaplaceno?

Řečnická otázka, přesto na ni mnoho lidí usilovně hledá odpověď a zaplatit realitnímu makléři za odvedenou práci odmítá. Nezaplatit v autoservisu nebo v obchodě by nedokázali, ale realitního makléře klidně „vezmou na hůl“.Je třeba přiznat, že někteří makléři si odměnu opravdu nezaslouží, protože neodvedou žádnou práci.

„Chtěla jsem si pronajmout byt a protože se osobně věnuji jen prodeji nemovitostí, oslovila jsem kolegu z jiné kanceláře, který inzeroval byt podle mých představ. Na prohlídku dorazil o 5 minut později, v bytě pak nechal iniciativu na mě, na vše jsem se musela zeptat sama. Všechny informace o bytě mi prezentoval přímo majitel. Výši pronájmu jsem si také sjednala já sama. Když jsem se makléře na konci prohlídky zeptala, jestli alespoň dodá nájemní smlouvu, tak odpověděl, že pan majitel jistě nějakou má. Nakonec se ukázalo, že makléř neměl s majitelem podepsanou ani zprostředkovatelskou smlouvu. Takto si tedy činnost realitního makléře rozhodně nepředstavuji.“, vypráví Mgr. Martina Čuboňová, realitní makléřka Patoma reality.Jak dlouho a jak úspěšně působil makléř z tohoto vyprávění v realitách, nám není známo.

Makléři, kteří ke své práci přistupují opravdu jako k práci a věnují obchodu patřičnou péči si nicméně odměnu zaslouží. Ostatně, kdo z „normálních lidí“ by pracoval bez jistoty honoráře? Jak ale určit výši provize, aby byla fér pro všechny strany?Na tuto otázku je odpověď těžší, záleží totiž na více faktorech. Běžně se provize za zprostředkování prodeje pohybuje mezi 3% a 5% z prodejní ceny nemovitosti. V některých případech se může ale vyšplhat i k 10% a není to nezaslouženě.

Pokud někdo prodává například polorozpadlý statek po prarodičích, v místě, kde nejbližší obchod, škola, spoj MHD nebo lékař jsou několik kilometrů daleko, nemůže čekat nával zájemců, ani vysokou prodejní cenu. Zato realitní makléř může očekávat množství práce se sháněním zájemce. Pokud takový statek má hodnotu 500.000,- Kč, je odměna ve výši 50.000,- Kč naprosto adekvátní. Skoro by se chtělo dodat, že ani 100.000,- Kč by nebylo příliš.
Naopak u dobře prodejných bytů v žádaných lokalitách, kde navíc majitel na prodej spěchá a proto je ochotný slevit, může být provize pro RK třeba jen 2% z prodejní ceny. Klasickým příkladem může být byt 2+kk před rekonstrukcí na pražském sídlišti. Cena těchto bytů se pohybuje kolem 1,6 milionu a v závislosti na mnoha faktorech může být provize pro RK 35000,- Kč, ale i 80.000,-Kč.

Naprosto zřejmé je, že zde panuje i silný konkurenční boj a tak „vyhrává“ makléř, který nabízí své služby nejlevněji. To ovšem pro majitele nemusí být výhra. Důležité je si uvědomit, že kvalitní servis něco stojí a tak by klient neměl očekávat za málo peněz hodně muziky. Spíše může očekávat za málo peněz žádnou muziku.

V případě pronájmů je běžnou praxí provize ve výši jednoho nájmu, případně 10% z ročního nájemného. Ve speciálních případech se může klient setkat i s provizí trojnásobku měsíčního nájemného. U komerčních nemovitostí se provize určuje podle délky trvání nájemní smlouvy a dalších faktorů.

Obecně lze shrnout, že lidé mají zcestnou představu o činnosti realitních makléřů. Myslí si, že makléř vyvěsí nabídku na internetu a čeká až se ozve zájemce. To možná platilo před pěti lety, ale dnes již je situace diametrálně odlišná. Proto, pokud Vám realitní makléř zprostředkuje prodej nebo pronájem Vaší nemovitosti a zajistí i kompletní právní servis, tak vězte, že si odměnu právem zaslouží.

 

Autor:

Zbyněk Karbusický
Koordinátor RK ČR

Můžete sledovat všechny odpovědi k tomuto příspěvku zkrz RSS 2.0 Komentáře jsou uzavřeny.