Informace, prodej, pronájem, výkup, hypotéky, byt, dům, pozemek, Mladá Boleslav
Header image

Starý nebo nový dům? Jak se říká, peníze až na prvním místě.

Vloženo od lasek v Prodej nemovitostí

Hospodářská krize ještě stále plive na všechny strany, a tak nikoho nepřekvapí, že při pořizování nemovitosti jsou pro většinu lidí obětované finance víceméně tím nejdůležitějším atributem. Jak se říká, peníze až na prvním místě. Kvůli nižší pořizovací ceně se tak řada lidí rozhodne raději pro starší, avšak levnější dům. Je toto však opravdu správným ekonomickým rozhodnutím?

Starší stavba je, jak již bylo zmíněno, z hlediska pořizovací ceny v převážné většině případů tou levnější variantou. Výhodou je, že pokud nemáte právěk dispozici dostatečný obnos na koupi novostavby, pořídíte si starší dům a můžete ho rekonstruovat postupně, podle Vašich finančních možností. Právě však dodatečné náklady na rekonstrukci a opravy jsou tím, co může Váš obchod markantně prodražit. Rekonstrukce totiž nemusí být vůbec jednoduchá – u starších domů často narazíte na nejrůznější komplikace. Častým problémem je špatný stav izolací a krovů – je zde hrozba napadení škůdci či plísněmi. Trable bývají se špatnou tepelnou izolací – materiály používané v minulosti jsou z dnešního pohledu mnohdy nedostačující. Nezřídka kdy bývá nutné vyměnit rozvody – vody, kanalizace, plynu, elektřiny. Kromě nákladů na samotnou rekonstrukci je také nutné počítat náklady na částečnou demolici a její likvidaci. Problémem, který často nelze odstranit kvůli nosným zdem, je nevyhovující vnitřní řešení dispozic – požadavky moderního člověka na bydlení se již zkrátka změnily.

Nespornou výhodou nového domu je možnost nechat si vše udělat podle svých představ. Navzdory vyšší pořizovací ceně Vás již v případě kvalitní stavby nečekají v příštích letech žádné významné výdaje na opravy, nervy s rekonstrukcí a nepříjemná překvapení v podobě starších skrytých vad. Dalším plusem je úspornější energetický provoz – dnešní novostavby musí splňovat určitá kritéria energetické náročnosti. Naopak často bývá nalezení vhodné lokality. Starší domy zpravidla stojí v místech s již stabilizovanou občanskou vybaveností – ať již se jedná o dostupnost městské hromadné dopravy, lékařské péče, obchodů, dětských hřišť, parků, sportovních zařízení či dalších způsobů volnočasového vyžití.

Naproti tomu novostavby se musí stavět tam, kde na ně „zbylo místo“ – často na odlehlých místech, odkud je nutné dojíždět do práce, do školy a za poskytováním základních služeb.

Zdroj: REALITNÍ KOMORA ČR

Můžete sledovat všechny odpovědi k tomuto příspěvku zkrz RSS 2.0 Komentáře jsou uzavřeny.