Informace, prodej, pronájem, výkup, hypotéky, byt, dům, pozemek, Mladá Boleslav
Header image

Energeticky šetrné bydlení.

Vloženo od lasek v Prodej nemovitostí

Ekologické a rovněž ekonomicky šetrné bydlení znamená zejména vhodné a úsporné nakládání s energiemi v domě či také v bytě. Toho lze docílit různými způsoby, které se mohou u jednotlivých druhů nově budovaných staveb prolínat.

Prvotním předpokladem je pochopitelně dobrý projekt, výběr správných surovin a materiálů, stejně jako i stavebních postupů, a v neposlední řadě také volba ideálního pozemku a na něm umístěné budovy.

Projekty energeticky úsporných staveb předpokládají ve velké většině případů s využitím alternativních energetických zdrojů. K těm nejvyužívanějším patří aktuálně zejména fotovoltaické panely, tepelná čerpadla, větrné elektrárny či například solární kolektory.

Se solárním fotovoltaickým energetickým zdrojem, tepelnými čerpadly a solárními termo-panely bude jejich uživatel méně závislý na externích zdrojích energie a jejich dodavatelích. Tyto závěry vyplývají z nedávných průzkumů, které byly zaměřeny právě na zájem Čechů o alternativní zdroje energií. Podle dotazovaných Čechů zvažuje jejich necelá polovina využívání alternativních zdrojů energie. Přibližně jedna pětina respondentů pak uvedla, že přímo cíleně plánovala přechod k alternativním zdrojům. Faktické procento našich obyvatel, kteří alternativní zdroje energie využívají, je však v porovnání se západní Evropou stále jen mizivé.

 Domy nízkoenergetické, pasivní a nulové

Podle toho, do jaké míry stavba s energiemi hospodaří, lze rozlišovat energeticky úsporné domy na stavby nízkoenergetické, pasivní a tzv. stavby nulové. Rozdíl mezi nimi je vyjma konstrukčních a dalších charakteristik dán potřebou tepla na vytápění jednoho metru čtverečního za rok.

Zatímco většina lidí si pod pojmem energeticky šetrné bydlení představí pouze rodinný dům, lze v těchto standardech stavět i domy bytové. V příštích letech má v několika okrajových pražských částech vyrůst celá řada energeticky aktivních bytových domů, tedy takových budov, které více energie vyprodukují, než spotřebují. Jedná se o ojedinělé projekty, které svou pořizovací hodnotou pravděpodobně o několik desítek procent převýší běžnou konkurenci, nicméně do budoucna by se mohlo jednat o bydlení finančně mnohem výhodnější a vyšší pořizovací hodnota by se zájemcům o toto bydlení měla dle ekonomů vrátit nejdéle do deseti let užívání.

Environmentálně úsporná výstavba, jež klade důraz na ekologii, minimální provozní náklady, a zároveň lidem nabídne kvalitní a pohodlné bydlení v architektonicky zdařilých stavbách, je budoucností rezidenčního průmyslu. Nyní tedy nezbývá než čekat, do jaké míry se tuzemští developeři nechají inspirovat západními zeměmi a zdali budou také ve větší míře energeticky šetrné stavby preferovat před stavbami levnějšími, leč méně ekologickými.

 

Zdroj: Realitní komora ČR

Můžete sledovat všechny odpovědi k tomuto příspěvku zkrz RSS 2.0 Komentáře jsou uzavřeny.