Informace, prodej, pronájem, výkup, hypotéky, byt, dům, pozemek, Mladá Boleslav
Header image

Ceny nemovitostí stále rostou.

Vloženo od lasek v Hypotéky | Prodej nemovitostí

Růst cen nemovitostí stále pokračuje. Změny se týkají především bytů, jejichž průměrná prodejní cena se v květnu vyšplhala na 2,6 mil. Kč. Pro osobu s průměrným příjmem tak splátky hypotečního úvěru představují 40 % jejích příjmů.

Ve srovnání s minulým rokem jsou ceny bytů téměř o 20 % vyšší, v korunách mluvíme o rozdílu bezmála půl milionu Kč na jeden byt. Musíme však vzít v potaz, že celkové průměrné hodnoty jsou velmi zkreslené našimi dvěma největšími městy, Prahou a Brnem, kde lze nejvíce vnímat nedostatky spojené s neefektivní státní správou či územním plánováním a kde je zájem především o investiční byty.

Ačkoli by se dalo čekat, že nejvyšší meziroční nárůst v cenách bytů proběhne právě v Praze či Brně, první příčku ve zdražování obsadil velmi neočekávaně Královéhradecký kraj. Příčinou zvratu je rozrůstající se výrobní závod Škoda auto, a.s. v uvedeném kraji, s nímž se spojena zvýšená poptávka po možnostech ubytování zaměstnanců. Investičně je situace velmi zajímavá, mnozí lidé skupují volné byty a využívají je k pronajímání zaměstnancům, přičemž stávající vlastníci kvůli zvýšené poptávce tlačí ceny bytových jednotek výrazně nahoru. Vzhledem k nadprůměrným mzdám škodováckých pracovníků zažívá celý region velké cenové změny, které v blízké budoucnosti jen tak neustanou.

V souvislosti s cenami nemovitostí je zde taktéž stále problematika hypotečních úvěrů, na jejichž pořízení v současnosti působí několik negativních vlivů. Patří mezi ně regulatorními opatřeními zavedená maximální výše LTV 90 %, pokračující a rovněž ustavičně rostoucí poptávka po nemovitostech ze strany investorů, ale nově více i poměrové ukazatele zadluženosti k měsíčním či ročním příjmům. Ukazatel zadlužení vůči ročním příjmům nesmí přesahovat jejich osminásobek a zároveň by splátky neměly přesahovat 40 % z příjmů za měsíc.

Následkem vlivů jsou pak zhoršující se index návratnosti bydlení či dostupnosti bydlení.

Můžete sledovat všechny odpovědi k tomuto příspěvku zkrz RSS 2.0 Komentáře jsou uzavřeny.